تبلیغات
Every Thing From Every Where - مهمترین ناامنی زنان تهرانی اعلام شد
Every Thing From Every Where
چهارشنبه 27 مرداد 1389

مهمترین ناامنی زنان تهرانی اعلام شد

چهارشنبه 27 مرداد 1389

نوع مطلب :
نویسنده :

برخی كارشناسان معتقدند که آنچه امنیت زنان را در جامعه امروز تهدید می‌كند، تنها نوع حاد آن یعنی تجاوز به عنف نیست بلكه مزاحمت‌های كلامی، تهدید و ارعاب زنان در خیابان‌ها با الفاظ زشت، آزار در محیط كار، فشار در خانه بویژه برای زنان شاغل و ... از جمله مواردی است كه ناامنی روحی و جسمی زنان را به همراه دارد.

این در حالی است كه ناامنی محیط شغلی نیز دغدغه‌ای جدی برای برخی زنان به شمار می‌رود.

بررسی‌های صورت گرفته از سوی سازمان ملی جوانان درباره امنیت روانی و اجتماعی زنان جوان 18 تا 29 سال شهر تهران نشان می‌دهد كه تنها عده كمی از آنها احساس امنیت می‌كنند، هراس از حضور در ساعات آخر شب، ترس از تنها ماندن در مكان‌هایی مانند پارك، ترس از رانندگان ماشین‌های شخصی یا حرف زدن با مردان ناآشنا از جمله تجارب ناخوشایندی است كه برای زنان جوان حس ناامنی می‌آورد.

آنچه زنان 18 تا 29 سال مزاحمت خوانده‌اند، كلامی و فیزیكی است، با ماشین ترساندن دختران، زیر نگاه بودن و مسخره كردن آنان نیز از جمله مزاحمت‌هایی است كه زنان از آن رنج می‌برند.

روند صعودی آمار قتل زنان در تهران

براساس نتایج پژوهشی كه در نشست كاهش خشونت مبتنی بر جنسیت در آبان سال گذشته ارائه شد، میانگین دو ساله آمار قتل و جنایت علیه زنان در تهران گواهی بروز دغدغه جدیدی در مقوله امنیت زنان در كلان شهرها بویژه تهران است براساس این بررسی، از مجموع 149 فقره قتل در تهران در سال 86، 35 نفر از قربانیان زن بودند كه در سال 87 سهم آنان از 172 حادثه قتل به 46 نفر رسید.

این در حالی است كه آمار دقیقی از تعرض به زنان وجود ندارد تعرضاتی كه از مزاحمت‌های كلامی تا تجاوز به عنف طبقه‌بندی می‌شود و صفحات روزنامه‌ها نشان می‌دهد كه زنان، قربانیان بخش عمده‌ای از اینگونه جرائم هستند.

فقط 32 درصد آگهی دهندگان خواهان کار مشروع زنان هستند

تحقیق دیگری در مورد آگهی‌دهندگان برای استخدام زنان در مشاغل غیردولتی نیز این واقعیت تلخ را روشن كرد كه فقط 32 درصد آگهی‌دهندگان خواهان كار مشروع زنان بوده‌اند. معنای چنین داده‌هایی آن است كه در جامعه ما اگر زن بخواهد از نظر اقتصادی مستقل باشد و با تلاش خود زندگی كند، امنیت شغلی كمی بویژه در بخش غیردولتی دارد. در نتیجه ناچار است یا به‌خاطر فشار مالی به خواسته‌های غیرقانونی برخی از كارفرمایان تن دهد، یا فشار مالی را با تمام عوارض روحی و روانی‌اش تحمل كند و در بدترین حالت، در معرض سقوط و پرتگاه فساد بیفتد.

این در حالی است كه متاسفانه پدیده طلاق و جدایی خانواده‌ها نیز در جامعه ما روندی شتاب‌آلود و هولناك گرفته و عواقب آن بیش از هر چیز زندگی زنان و امنیت آنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بیشترین جرم علیه زنان؛ اغفال، فریب و تجاوز است

سردار اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی، درباره بیشترین جرایم صورت گرفته علیه زنان می‌گوید: جرمی كه در حال حاضر بیشتر علیه زنان در جامعه نمود دارد، عمدتا اغفال، فریب و تجاوز است.

فرمانده ناجا با ابراز تاسف نسبت به وجود نگاه طماعانه به زنان و جرایم اخلاقی علیه آنان اضافه می‌كند: معمولا چند متجاوز یا اغفال‌كننده نسبت به یك زن وجود دارد و سهم زنان و مردان در جرایم اخلاقی مساوی نیست، بنابراین نیازمند افزایش آگاهی زنان هستیم.

در چنین شرایطی، به نظر می‌رسد طرح امنیت اجتماعی که در مجلس در حال بررسی است. نیازمند توجه به ابعاد مختلف امنیت زنان در جامعه، محیط كار و خانواده است.

منبع: شیعه نیوز